Zalety i właściwości drewna sosnowego

Jedną z nich jest elektrostatyczność – meble sosnowe nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, co w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie ich w czystości. Ta właściwość drewna sosnowego powinna zainteresować przede wszystkim alergików oraz osoby zmagające się z innymi schorzeniami układu oddechowego.

Kolejna właściwość sosny to jej higroskopijność – potrafi ona wchłaniać parę wodną lub wydalać jej nadmiar, dzięki czemu kontroluje ona poziom wilgoci w swoim otoczeniu. Właściwość ta sprawia, że sosnowy mebel staje się naturalnym filtrem powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Niezależnie czy meble są woskowane czy lakierowane, warstwy lakieru nie zapobiegają wymianie wilgoci pomiędzy drewnem, a powietrzem w pomieszczeniu, jedynie mogą nieco opóźnić ten proces. Inaczej mówiąc lakierowanie nie jest w stanie zlikwidować efektów higroskopijności drewna.

W wyniku materiałowo uwarunkowanego pęcznienia i kurczenia drewna powstają niewielkie i najmniejsze szczeliny również w powłoce lakieru. Zadanie lakieru nie polega na czynieniu powłoki mebla wodoodporną, a służy głównie utrzymaniu wartości estetycznej powierzchni elementów drewna i znacznemu ułatwieniu konserwacji.

Wady te nie podlegają odpowiedzialności producenta mebli.

Różnice w słojach i odcieniach drewna litego podkreślają naturalny charakter wyrobu i w żaden sposób nie stanowią wady jakościowej.

Drewno jest materiałem naturalnym, stąd nieuniknione jest występowanie drobnych nieregularności w jego strukturze, czy różnic w odcieniu drewna. Niejednolita faktura powierzchni mebla nie jest wadą produktu – świadczy o tym, że meble wykonano z prawdziwego naturalnego materiału, który jest unikalny i niepowtarzalny. A specyfika mebli wykonanych z drewna wynika z podatności tego materiału na różne czynniki atmosferyczne (wilgotność, nasłonecznienie, różnice temperatur), które mogą powodować niewielkie zmiany w kształcie i wymiarach.

Zachodzące w trakcie eksploatacji mebli drewnianych zmiany, są wynikiem naturalnych procesów. Aby zmiany te nie doprowadziły do powstania uszkodzeń należy unikać kontaktu mebla z wilgocią oraz działaniem wysokiej temperatury. Należy także chronić mebel z drewna litego przed bezpośrednim, długotrwałym działaniem promieni słonecznych, które mogą spowodować odbarwienia na jego powierzchni. Zaleca się w szczególności w przypadku mebli bezbarwnych, aby w początkowym okresie użytkowania elementy mebli pozostały nie eksponowane na działanie nadmiernego działania promieni słonecznych. Ważne jest także, aby mebel był używany w warunkach w miarę stabilnego poziomu wilgotności powietrza i temperatury.